Çarşamba, Temmuz 17, 2024
Ana SayfaMobilSamsung, Galaxy S24 Ultra için tarihi bir karar verdi

Samsung, Galaxy S24 Ultra için tarihi bir karar verdi

Samsung, Exynos 2400 yonga setini resmi olarak duyurdu ve bu çipin yaklaşan Galaxy S24 serisinde kullanılması bekleniyor. Fakat Exynos isminin karışık bir üne sahip olması nedeniyle, birtakım kullanıcılar, bilhassa Galaxy S23 serisinde global olarak Snapdragon çiplerini kullanma kararı aldıktan sonra Galaxy S24 serisinde tekrar görmekten çekinebilirler. Yeni bir rapor, S24 serisinde Exynos ve Snapdragon çiplerin kullanımı hakkında bilgi veriyor.

Koreli medya organı The Elec’in raporuna nazaran; Samsung Galaxy S24 Ultra, satıldığı bölge ya da pazardan bağımsız olarak sırf Snapdragon 8 Gen 3 yonga setini kullanacak. Öbür taraftan, Galaxy S24 ve Galaxy S24+ ya Exynos 2400 ya da Snapdragon 8 Gen 3 kullanacak. Galaxy S24 ve S24+ modellerinin Exynos 2400 sürümlerinin Afrika, Asya (Güney Kore dahil), Avrupa ve Latin Amerika’da; Snapdragon donanımlı sürümlerinin ise Kuzey Amerika’da (Kanada ve ABD) satışa sunulması bekleniyor.

Samsung, Galaxy S24 Ultra için tarihi bir karar verdi

Bu, Samsung’un Galaxy S22 serisi için benimsediği yaklaşıma benzeri. Samsung, Galaxy S24 serisi telefonlarının farklı varyantlarını nasıl dağıtacağı konusunda karar etabında. Bu nedenle şirketin şu anda stratejisini değiştirmesi beklenmiyor.

Yeni Exynos çip, evvelki kuşak Exynos’a nazaran %70 daha süratli bir CPU ve 14.7 kat daha süratli AI işleme özelliğine sahip. Ayrıyeten AMD’nin en son RDNA3 mimarisine dayanan Xclipse 940 GPU’yu da içeriyor. Samsung, GPU performansı için istatistiklerini şimdi açıklamadı ancak çipin oyunlarda ışın izleme performansında değerli ölçüde düzgünleşme sunduğunu argüman ediyor.

Ancak geçmiş trendlere dayanarak, Exynos 2400’ün GPU performansının Snapdragon 8 Gen 3 kadar düzgün olması beklenmiyor. Exynos 2400 çipinin Samsung Foundry’nin 4nm LPP+ düğümünde üretildiği söyleniyor ve 10 çekirdekli bir CPU’ya sahip. Öte yandan, yaklaşan Snapdragon 8 Gen 3 çipinin TSMC’nin en yeni düğümünü kullanması bekleniyor, lakin kimi raporlar hem 3nm hem de 4nm sürecinde sürümler olabileceğini ileri sürüyor. Qualcomm, bu ay Snapdragon Doruğu’nda süreç hakkında daha fazla bilgi verecek.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar