Salı, Eylül 26, 2023
Ana SayfaBilimSpaceX testleri durduruldu! Evvel kurallar yerine getirilecek

SpaceX testleri durduruldu! Evvel kurallar yerine getirilecek

ABD Federal Havacılık Yönetimi (FAA) cuma günü yaptığı açıklamada, nisan ayındaki kazayla ilgili soruşturmasını kapattığını lakin şirketin fırlatma sistemi için 63 “düzeltici eylem” listesini ele alana kadar test lansmanlarına devam etmesine müsaade verilmeyeceğini duyurdu.

SpaceX CEO’su Elon Musk, nisan sonundaki test lansmanının akabinde gazetecilerle şakalaşarak “Aracın yapısal marjları beklediğimizden daha uygun görünüyor” demişti. Fakat ABD Balık ve Yaban Hayatı Servisi’nin bir raporuna nazaran, başarısız fırlatma, beton modüllerinin fırlatma rampasından 2.600 feet uzağa ulaşan 385 dönümlük bir enkaz alanı, 3,5 dönümlük orman yangını ve “toz haline getirilmiş bir bulut” ile sonuçlandı.

FAA, SpaceX’in verilen listeyi tamamlamakla kalmayıp “bir sonraki Starship lansmanından evvel tüm güvenlik, etraf ve başka ilgili düzenleyici ihtiyaçları karşılayan” mevcut lisansına müracaatta bulunması ve bu lisansta bir değişiklik alması gerekeceğini söylüyor.

SpaceX testleri durduruldu! Evvel kurallar yerine getirilecek

Şirket, bir roketin uçuş yolundan çıkıp yere çarpmadan evvel kendisini imha etmesi için tasarlanan Otonom Uçuş Güvenlik Sisteminin (AFSS), 40 saniye süren “beklenmeyen bir gecikmeye” maruz kaldığını itiraf etti. SpaceX, yanılgının nedeninin (eğer varsa) ne olduğu konusunda detaylı bilgi vermedi lakin bildirildiğine nazaran “sistem güvenilirliğini artırmak için AFSS’yi geliştirdi ve yine nitelendirdi.”

Blogda, “SpaceX ayrıyeten, birinci uçuş testi sırasında gözlemlenen rastgele bir meseleyle ilgisi olmayan eksiksiz bir sistem performans yükseltmeleri paketi uyguluyor” yazıyor. Bu iyileştirmeler ortasında, birinci ve ikinci kademeleri daha tesirli bir formda ayıracak yeni bir sıcak etap ayırma sistemi, Raptor ağır roketleri için yeni bir elektronik “İtme Vektör Denetimi (TVC) sistemi” ve yörüngesel fırlatma montajında “önemli yükseltmeler” yer alıyor. Bu iyileştirmelerin FAA’nın dayattığı 63 güzelleştirmeyle örtüşüp örtüşmediği, FAA bunları kamuya açıklamadığı için yayınlandığı sırada doğrulanamadı

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar