Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaMobilXiaomi kullanıcıları müjde! Artık telefonlarınız yavaşlamayacak

Xiaomi kullanıcıları müjde! Artık telefonlarınız yavaşlamayacak

Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlara yönelik getirilen en önemli eleştiri, bu telefonların zaman içerisinde yavaşlamasıdır. Ancak aslında burada suçlu tek başına Android işletim sistemi değil, aynı zamanda yeterli stabilizasyonu sağlayamayan akıllı telefon üreticileridir.

Öteki taraftan iOS’ın tek temsilcisi olan Apple bu konuya zaman ve kaynak ayırdığı için, iPhone modellerinde bu tarz durumların yaşanmaması ya da daha az yaşanması, başarının tamamen işletim sistemine kesilmesine neden oluyor. Bununla birlikte Xiaomi, Android işletim sisteminin üzerindeki bu kara lekeyi sonsuza kadar kaldırıp atacak yeni bir teknoloji geliştirdi.

Xiaomi kullanıcıları müjde! Artık telefonlarınız yavaşlamayacak

Çinli teknoloji şirketi tarafından duyurulan File Based Optimization (FBO) teknolojisi, dünyanın en büyük flash bellek markaları tarafından da destekleniyor. Ayrıca uluslararası alanda kabul gören hemen tüm sertifikasyon kurumlarının onayını da alan bu teknoloji sayesinde, artık bu özelliğe sahip Xiaomi akıllı telefonlar %1 oranında bile yavaşlamayacak.

Kulağa epeyce çılgınca geliyor ancak araştırmalar da Xiaomi’nin sözlerini destekliyor. Buna göre yoğun testlere tabi tutulan FBO destekli telefonların, 5 yıla yakın kullanım süreleri sonunda bile okuma – yazma hızlarında hiçbir gerileme olmadı. Bir diğer ifade ile, 5 yılın sonunda bile bu telefonlar daha kutudan çıkarıldıkları ilk günlerde sahip oldukları performansı gösteriyorlar.

Teknoloji dünyasında bir dönüm noktası olan bu yeni özelliğin ilk olarak Xiaomi 12S serisinde kullanılacağı duyurulurken, ilerleyen süreçte yavaş yavaş orta ve alt segment akıllı telefonların da FBO teknolojisinden yararlanacağı düşünülüyor.

Kaynak:  Teknolojioku

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar