Pazartesi, Şubat 26, 2024
Ana SayfaMobilYouTube, En Sevdiğiniz Şarkıcıların Sesini Taklit Edebileceğiniz Bir Yapay Zekâ Üzerinde Çalışıyor:...

YouTube, En Sevdiğiniz Şarkıcıların Sesini Taklit Edebileceğiniz Bir Yapay Zekâ Üzerinde Çalışıyor: Peki Telif Hakkı?

Dünyanın en popüler çevrim içi video platformu YouTube, son dönemlerde yapay zekâ destekli araçlarla dolduruldu. Üstelik Google, YouTube’a yepyeni araçlar getirmek için de çalışmalarını sürdürüyor. Gelen son haberler ise kullanıcıların, çok yakında yepyeni bir deneyim yaşamaya başlayacaklarını gözler önüne seriyor.

Edinilen bilgilere göre YouTube geliştirici ekibi, yeni bir yapay zekâ deneyimi için kolları sıvadı. Henüz erken aşamada olan bu yeni özellik, kullanıcıların “şarkıcıların sesinden” şarkı söylemelerini sağlayacak. Evet, yanlış duymuyorsunuz. YouTube’un yeni özelliği ise sesinizi, sevdiğiniz bir şarkıcının sesi gibi değiştirebileceksiniz.

Peki ya telif hakkı?

Ulaş Utku Bozdoğan: Youtube, En Sevdiğiniz Şarkıcıların Sesini Taklit Edebileceğiniz Bir Yapay Zekâ Üzerinde Çalışıyor: Peki Telif Hakkı? 1

Yapay zekâ teknolojileri etkileyici olsalar da telif hakkı ihlalleri nedeniyle gündemden düşmüyorlar. Hatta dünyanın en popüler yapay zekâ destekli sohbet botu ChatGPT’nin arkasındaki ekip olan OpenAI, telif hakkı nedeniyle davalardan kurtulamıyor. Peki bir şarkıcının sesini kullanmak, telif hakkı anlamına gelmez mi? Pekâlâ gelir. Peki hâl böyleyken YouTube, şarkıcı seslerinin kullanılmasını nasıl mümkün kılacak?

Bloomberg’e konuşan isimsiz kaynaklara göre YouTube, telif hakkı sorunlarının üstesinden gelmek için plak şirketleriyle görüşme içerisinde. Ancak taraflar, bu konu üzerinde bir türlü anlaşamadılar. Edinilen bilgilere göre YouTube ile plak şirketleri anlaşmaya varırsa yapay zekânın eğitimi kolaylaşacak. Ayrıca bu teknoloji, yasal bir zemin üzerine inşa edilmiş olacak. Hâl böyle olunca YouTube da kullanıcılar da telif sorunu yaşamayacaklar.

YouTube’a gelecek yapay zekâ destekli diğer özellikler için:

Kaynak:  Webtekno

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar